“Mała książka – wielki człowiek” – Wyprawka Czytelnicza na dobry start

Grafika plakat Biały napis na różowym tle Mała Książka Wielki Człowiek. Otwarta książka, morze, statek, delfinyi

Biblioteka (MPBP) w Żyrardowie dołączyła do ogólnopolskiego projektu „Mała książka – wielki człowiek”, realizowanego przez Instytutu Książki. Akcja ma na celu dwa główne zadania: propagowanie korzyści wynikających z codziennego, rodzinnego czytania w rozwoju dziecka oraz zachęcanie rodziców do odwiedzania bibliotek razem z dziećmi.

W ramach przedsięwzięcia, każde dziecko w wieku przedszkolnym (3-6 lat) odwiedzające naszą bibliotekę, otrzyma Kartę Małego Czytelnika oraz Wyprawkę Czytelniczą, zawierającą m. in. zestaw utworów polskich pisarzy dziecięcych. Rodzice natomiast otrzymają broszurę informacyjną „Książką połączeni, czyli przedszkolak idzie do biblioteki”, zwracającą uwagę na doniosłą rolę literatury w rozwoju dziecka i zawierającą praktyczne czytelnicze porady oraz inspiracje. Podczas kolejnych wizyt, zakończonych wypożyczeniem przynajmniej jednej książki, dziecko otrzymuje naklejkę, a po wypełnieniu nimi Karty Małego Czytelnika – Dyplom.

Na terenie Żyrardowa w programie biorą udział następujące placówki MPBP:

Biblioteka Fabryczna, ul. 1 Maja 52

Filia nr 2, ul. Wittenberga 3

Filia nr 3, ul. Moniuszki 13

Filia nr 6, ul. Kilińskiego 9

Efekty przystąpienia do programu “Mała książka – wielki człowiek” w MPBP w Żyrardowie (stan w dn. 25.04.2022 r.):

• do programu przystąpiło łącznie 79 czytelników w wieku przedszkolnym (w tym 33 nowo zapisanych i 46 wcześniejszych)
  • zostało wręczonych 16 dyplomów

Program będzie kontynuowany w latach 2022/2023 – wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszamy!

Okładka książki białe tło tygrys tytuł Pierwsze czytanki dla

Okładka broszury Książką połączeni białe tło grafika drzewa słońce

Zasady udziału w programie MAŁA KSIĄŻKA – WIELKI CZŁOWIEK
(czas trwania: 5.11.2021 – 30.09.2022)
W programie mogą brać udział tylko dzieci, które są użytkownikami MPBP (mają już własne konto lub przyjdą z rodzicem w celu założenia konta).
Dzieci w wieku przedszkolnym to:
• do końca 2021 r. urodzone w latach 2015-2018 (jeśli dziecko z 2015 r. rozpoczęło program to może go kontynuować po 01.01.2022)
• od stycznia 2022 r. urodzone w latach 2016-2019.
Karta Małego Czytelnika i pierwsza naklejka wydawana jest nowym i zapisanym użytkownikom przy wypożyczeniu min. 1 KSIĄŻKI.
Na karcie musi się znaleźć 10 różnych nalepek. Dzieci mogą otrzymać naklejkę w każdej bibliotece, która realizuje program bez względu na jej lokalizację.
Wyprawka (broszura dla rodzica, książka dla dziecka, gra, dyplom) jest wydawana w placówce, w której dziecko dostanie ostatnią naklejkę po wypożyczeniu książki. Każde dziecko otrzymuje wyprawkę tylko jeden raz.