XXI wiek

Biblioteka podjęła żmudne zadanie komputeryzacji procesów bibliotecznych, co spowodowało dynamiczne poszerzanie jej oferty. Użytkownicy otrzymali m.in.:

– zautomatyzowaną obsługę wypożyczeń,
– katalog centralny zbiorów dostępny on-line,
– możliwość zdalnego zamawiania i rezerwowania materiałów bibliotecznych,
– indywidualne konto czytelnika dostępne przez internet,
– jedną Kartę Biblioteczną do wszystkich placówek,
– bezpłatny dostęp do internetu,
– nowe formy zbiorów: filmy na DVD, audiobooki, CD z muzyką, gry planszowe,
– znacznie zwiększoną ilość nowości wydawniczych,
– wolny dostęp do zbiorów,
– pakiet działań na rzecz lokalnego środowiska, m.in.: warsztaty tematyczne dla dzieci i młodzieży,
– stronę internetową Biblioteki.

1 października 2015 r. powierzono Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Pawła Hulki-Laskowskiego w Żyrardowie zadania powiatowej biblioteki publicznej dla powiatu żyrardowskiego.

Z dniem 1 stycznia 2016 r. Biblioteka przyjęła nazwę Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Pawła Hulki-Laskowskiego (MPBP) w Żyrardowie.

W 2018 r. Filia nr 6 została przeniesiona z ul. 1 Maja 52 na osiedle mieszkaniowe Wschód. Swoją siedzibę otrzymała w kompleksie handlowym “Stara Garbarnia”. Od początku swojej działalności w nowej lokalizacji cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem mieszkańców Żyrardowa i okolic.

Po przeszło rocznym remoncie 1 czerwca 2019 r. wznowiła działalność Biblioteka Fabryczna (Filia nr 7 MPBP) – w jej wnętrzach powstała pierwsza w powiecie żyrardowskim placówka dedykowana dzieciom i młodzieży. Jej bogate i wszechstronne zbiory pochodzą z połączenia księgozbiorów oddziałów dla dzieci nr 1 i 2. Nowe umeblowanie i zmianę funkcji niektórych pomieszczeń dofinansowały władze Żyrardowa.