ŚDK 2013

Światowy Dzień Książki

został ustanowiony w roku 1995 przez UNESCO i ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej.

Pomysł organizacji święta zrodził się w Katalonii. W 1926 roku wystąpił z nim wydawca, Vicente Clavel Andrés.  23 kwietnia jest tam hucznie obchodzonym świętem narodowym, jako dzień jej patrona – Świętego Jerzego. Zgodnie z długą tradycją w Katalonii obdarowywano w ten dzień kobiety czerwonymi różami, mającymi symbolizować krew pokonanego przez Św. Jerzego smoka. Z czasem kobiety zaczęły odwzajemniać się mężczyznom podarunkami w postaci książek.

W dniu 23 kwietnia, chcąc nawiązać do tej tradycji, bibliotekarze MBP obdarowywali dorosłych czytelników Biblioteki książkami i czerwonymi różami, a najmłodszych - specjalnymi, świątecznymi zakładkami do książek. Zaprojektowała je i wykonała nasza koleżanka - Karolina Wielińska.

Tego dnia - w wypożyczalni dla dorosłych w Centrali MBP - trwała także sonda wśród czytelników, w której pytaliśmy osoby odwiedzające Bibliotekę, jak oceniają naszą pracę. Oto wynik tej miłej zabawy: