Strona WWW

30.06-10.07.2014 r. - wakacyjne warsztaty dla dzieci

 

 

 

Biblioteka jest miejscem zaczarowanym. To dom książek. To tajemniczy ogród wiedzy, którego radosne odkrywanie prowadzi młodych ludzi labiryntem ścieżek do rozwikłania wielu zagadek. Zagadek, z różnych dziedzin życia. Tym razem nasz labirynt zaprowadził odkrywców do poznania zasad życia w zgodzie z naturą – ekologicznego postępowania wobec naszej, wciąż jeszcze zielonej planety. Którą drogą podążą młodzi Czytelnicy? My staramy się wskazać właściwy kierunek, z nadzieją patrząc, na to co zrobią, świeżo upieczeni ekolodzy, w przyszłości...

 

W dniach 30.06-10.07, a więc tuż po zakończeniu roku szkolnego, zorganizowaliśmy warsztaty ekologiczne dla dzieci ph. „Tajemniczy Ogród”. Inspiracją dla tych zajęć była jedna z lektur szkolnych o tym samym tytule, ale także chęć przekazania uczestnikom wiedzy na temat ekologicznych postaw, możliwych do realizacji w ich codziennym życiu. Szczególnie zależało nam, aby nauczyć dzieci jak można wykorzystać materiały, które zwykle wyrzucają do śmieci i podarować im drugie życie m.in. w postaci ciekawych przedmiotów, mogących stać się np. oryginalnym prezentem. Robiliśmy więc: kwiaty i rośliny z bibuły i gazet, świeczniki z butelek i słoików, malowaliśmy na tekturze tajemnicze zwierzęta, które zamieszkały w ogrodzie, lepiliśmy ptaki – dziwaki z masy solnej, a z plastikowych butelek po napojach wykonaliśmy z kolei baaaardzoooo dłuuugą dżdżownicę.

 

Tajemniczy Ogród, jak to w bajkach bywa, wyrasta nagle, w magiczny sposób, a jego pięknem można się cieszyć tylko krótką chwilę. Tak też było i z naszym – ekologicznym „Tajemniczym Ogrodem”. Pochwaliliśmy się nim m.in. rodzicom i bliskim dzieciaków podczas pikniku, który kończył nasze warsztaty. W jego trakcie uczestnicy otrzymali ciekawe nagrody oraz dyplomy. I mimo, że zabawę na chwilkę zakłócił deszcz, wspólnie cieszyliśmy się spotkaniem przy ognisku.

 

Jesteśmy dumni, że w tym roku w naszych warsztatach uczestniczyło blisko 30 osób. Wśród nich na szczególną pochwałę zasłużyli: Sandra Czuba, Julia Kwiatkowska, Sebastian Nietrzepka i Emilia Wielińska.

Karolina Wielińska
Bibliotekarz Oddziału dla Dzieci nr 1
 

zobacz zdjęcia z warsztatów...

Kliknij na miniaturkę, aby powiększyć zdjęcie. Kliknij "zamknij", aby wyjść.

 
 
 
Powrót