Zatopione Miasto – projekt dofinansowany z programu MKiDN

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego.

alt=

Przegląd wydarzeń realizowanych w ramach projektu “Zatopione Miasto” dofinansowanego z programu MKiDN „Ballady i romanse” w 2022 roku

Bieżące informacje dotyczące projektu można było śledzić na naszej stronie na Facebooku Zatopione Miasto

plakat informujący o programi narodowego czytania 2022

Scena, przy mikrofonie dyrektor MPBP w Żyrardowie

Aktorzy na scenie podczas Narodowego Czytania 2022

Sala kina Len w Żyrardowie podczas NArodowego Czytania 2023

Zatopione Miasto: reaktywacja – wakacyjne warsztaty asamblażu w Bibliotece Fabrycznej

Wakacyjne warsztaty asamblażu w Bibliotece Fabrycznej były przeznaczone dla dzieci w wieku 7-13 lat.

Atrakcją warsztatów, było użycie techniki asamblażu, polegającej na wykorzystaniu przedmiotów np. codziennego użytku do stworzenia form przestrzennych. W założeniu warsztaty miały pobudzić wyobraźnię, otworzyć umysły, pozwolić dzieciom poszukać niecodziennych zależności pomiędzy przedmiotami, a przede wszystkim zapewnić doskonałą zabawę i radość z tworzenia. Pretekstem do tworzenia kolażowych rzeźb był świat ballad Adama Mickiewicza, z jego magicznym i romantycznym nastrojem.

Dwudniowe, bezpłatne warsztaty poprowadziła artystka i nauczycielka – Pani Agata Łankowska.

Stoliki, dzieci tworzą projekty metodą asamblażu, pomaga prowadząca Agata Łankowska

Zatopione miasto: poczuj balladę – cykl zajęć dla zorganizowanych grup z klas 6-8 szkół podstawowych

Autorskie zajęcia poprowadziła Pani Bożena Gąsiorowska, filolog polski, doświadczony pedagog, kreatorka działań na rzecz społeczności lokalnej.
Owocem spotkania były kolaże wrażeń inspirowane tzw. cyklem rusałczanym ballad Adama Mickiewicza, obrazami Marka Rothko, filmem sióstr Mai i Julii Bui Ngoc oraz utworem Julii Wieniawy.
Stół, kolaże wrażeń dzieci i prowadząca zajęcia Bożena Gąsiorowska
Poczuj balladę warsztaty, dzieci przy stolikach, prowadząca Bożena Gąsiorowska

Zatopione Miasto – konkurs na baśń literacką

Myślą przewodnią konkursu było upamiętnienie wydania Ballad i romansów w pierwszym tomie Poezyj Adama Mickiewicza, w dwusetną rocznicę tego wydarzenia, a także przypomnienie ich znaczenia oraz wpływu na rozwój idei romantycznej w Polsce i Europie.

Aby przystąpić do konkursu należało napisać baśń literacką pt. Zatopione Miasto, prezentującą legendę przedstawioną przez Adama Mickiewicza w balladzie Świteź (objętość do 7,5 tys. słów). Utwór konkursowy miał być skierowany do odbiorcy dziecięco-młodzieżowego i zawierać cechy charakterystyczne dla parafrazy.

Dnia 12 maja 2022 roku w Bibliotece Fabrycznej odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom oraz osobom wyróżnionym w konkursie na baśń literacką pt. „Zatopione Miasto”, będących kolejną odsłoną wydarzeń organizowanych przez Bibliotekę w ramach cyklu przedsięwzięć zatytułowanego „Zatopione Miasto”, a przygotowanego z okazji obchodów 200-lecia wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza – podkreślił Dyrektor MPBP Jerzy Naziębło otwierając uroczystość. Biblioteka gościła w swoich progach zastępcę Prezydenta Miasta Żyrardowa Adama Lemiesza oraz przedstawicielkę Jury – panią Marlenę Chodor. Skład Komisji Konkursowej stanowili: Bata Balik /Z-ca Dyrektora Biblioteki, sekretarz/, Marlena Chodor /juror/, Bożena Gąsiorowska /juror/, Karolina Kuran /juror/, przewodniczył dr Jerzy Naziębło /Dyrektor Biblioteki/.

Dyrektor MPBP Jerzy Naziębło, wspólnie z gośćmi, wręczył nagrody laureatom. Poza regulaminem przyznana została Nagroda Specjalna Bibliotekarzy, którzy zaprezentowali fragment wybranego utworu we własnej interpretacji.

REGULAMIN KONKURSU LITERACKIEGO “Zatopione miasto”
Wyniki konkursu na baśń literacką “Zatopione miasto” (pdf)

Zimowe warsztaty literacko-plastyczne z cyklu “Zatopione miasto”

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna im. Pawla Hulki-Laskowskiego w dniach 10-11 lutego, miała przyjemność gościć u siebie dzieci na literacko-plastycznych warsztatach feryjnych z cyklu “Zatopione miasto”.
Uczestnicy, bawiąc się różnymi technikami plastycznymi, stworzyli wspólną księgę obrazkową. Tematem przewodnim była baśń inspirowana balladą „Świteź” Adama Mickiewicza, której wydarzenia i nastrój, wzbogacone dziecięcą wyobraźnią, zostały oddane na papierze.

Grupa dzieci i trzy dorosłe osoby na tle regałów z książkami

Dzieci i prowadzący zajęcia zgromadzeni wokół stołu z pracami plastycznymi