Narodowe Czytanie 2021 – “Moralność pani Dulskiej” Gabrieli Zapolskiej

Plakat, na beżowym tle niebieskie napisy z obsadą Narodowego Czytania 2021

Lekturą dziesiątej, jubileuszowej edycji Narodowego Czytania była Moralność Pani Dulskiej Gabrieli Zapolskiej. Akcja organizowana od 2012 roku przez Prezydenta RP, rozpoczęta została wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza. Potem kolejno w całej Polsce czytano dzieła Aleksandra Fredry, Potop i Quo vadis Henryka Sienkiewicza, Lalkę Bolesława Prusa, Wesele Stanisława Wyspiańskiego, Przedwiośnie Stefana Żeromskiego oraz polskie nowele i Balladynę Słowackiego.

Biblioteka w Żyrardowie włączyła się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania, razem z Prezydentem Miasta Żyrardowa, Towarzystwem Śpiewaczym “Lira”, oraz z Centrum Kultury. Słowo wstępne wygłosiła Bożena Gąsiorowska, taperem był Maciej Klociński, obsadę stanowił Prezydent Lucjan Krzysztof Chrzanowski w roli Felicjana Dulskiego, przedstawiciele Biblioteki (Dorota Biegańska – Juliasiewiczowa z Dulskich, Paweł Szlaga – Zbyszko Dulski, Katarzyna Bezoń – Mela i Hesia Dulskie), członkinie Towarzystwa Lira (Bogumiła Turczyniak – Aniela Dulska, Krystyna Głowacka – Tadrachowa, Leokadia Puragal – Lokatorka) oraz nauczycielka ze Szkoły Podstawowej nr 6 (Marlena Chodor – Hanka).

Scena oświetlona reflektorami, grupka ludzi ubranych na czarno

Drewniana scena, reflektory, na krzesłach 9 osób ubranych na czarno, mężczyzna stoi przy mikrofonie

Dwie kobiety i jeden mężczyzna ubranie na czarno, trzymają w ręku tekst

Scena, Kobieta przy mikrofonie, 9 osób ubranych na czarno trzyma tekst, w tle slajd ze zdjęciem Gabrieli Zapolskiej