Od Sum, Charkowa po Chersoń i Odessę – opowieść o Ukrainie, 19 maja 2022 r.

Od Sum, Charkowa po Chersoń i Odessę – opowieść o Ukrainie, spotkanie z Katarzyną Węglicką

19 maja 2022 r.

Od Sum, Charkowa po Chersoń i Odessę – opowieść o Ukrainie

Katarzyna Węglicka

Piękna, ciekawa ziemia ukraińska! Zjeździłam ją wzdłuż i wszerz przez ponad 30 lat. Przegadałam setki godzin z mieszkańcami ziem: charkowskiej, żytomierskiej, łuckiej, czernichowskiej, czehryńskiej, ługańskiej, sumskiej, donieckiej, zaporoskiej, krymskiej… Wymieniać można długo. Zostawiłam tam część życia i znalazłam przyjaciół, z których wielu i wiele chwyciło dwa miesiące temu za broń, broniąc swojej ojczyzny. Dziś ludzie w Czernihowie, Charkowie, Mariupolu i tylu innych miastach walczą. Do obrony przygotowuje się Odessa, Zaporoże, Dniepro i wiele innych miast. Kiedyś było inaczej. I znowu będzie – na pewno już nie tak samo, ale znowu mieszkańcy będą witać gości i opowiadać swoje historie. Z przeszłości pamiętam łzy i uśmiechy ludzi. Podziwiałam urodę tego kraju: jej przyrody, zabytków, ale przede wszystkim wspaniałych ludzi, ponieważ wielokrotnie, w najróżniejszych sytuacjach, doświadczyłam pomocy od Ukraińców. Usłyszałam tam wiele historii: czasem łączących nasze dwa kraje, a czasem pokropionych goryczą wspólnej historii, ale mówiących szczerą prawdę. Ukraina hojnie obdarowała mnie sobą! Wracałam każdego roku. I wrócę do Kijowa, Charkowa, Czernihowa, Sum, Mariupola… Odwiedzę znajome miejsca, przyjaciół i bliską Ukrainę. Kraj, który oddał mi wiele swoich wspomnień i tyle razy powierzał mi swoją pamięć.