Spotkanie autorskie z Olgą Gitkiewicz

Plakat Spotkanie autorskie Olga Gitkiweicz zdjęcie autorki

Dnia 15 października w żyrardowskiej Resursie odbyło się spotkanie autorskie z Olgą Gitkiewicz. Chętni mogli spotkać się z uznaną felietonistką, reportażystką, autorką kilku książek i finalistką konkursu Grand Press 2020, ale może przede wszystkim z wnikliwą obserwatorką nieoczywistych aspektów życia społecznego. Wydarzenie to dla lokalnej społeczności było tym ciekawsze, że zaproszona pisarka jest również żyrardowianką, a wątek naszego miasta wydatnie przewija się w jej twórczości. Jak sama mówi o sobie – pisze z ciekawości.

Efektem jej pracy i tematem wieczoru stały się wydane w formie książkowej reportaże traktujące o wykluczeniu i nierównościach społecznych. W związku z tym, w rozmowie z autorką pojawił się motyw polskiego rynku pracy i żyrardowskich zakładów lniarskich w kontekście pozycji “Nie hańbi”, temat współczesnego wyłączenia z życia z powodów komunikacyjnych w znaczeniu trudności transportowych poruszony w cyklu reportaży “Nie zdążę”. Podczas przeprowadzonego przez Agnieszkę Kutermankiewicz (Łódzka Bibliotekarka Roku 2019) wywiadu, pojawił się również wątek najnowszej opowieści autorki o inspektorce walczącej o poprawę warunków pracy środowiska robotniczego w pierwszej połowie 20 w (“Krahelska, Krahelskie”).

Autorka podzieliła się z publicznością ciekawymi spostrzeżeniami dotyczącymi “miasta idealnego”, którego przykładem w jej odczuciu jest Żyrardów i Jaworzno, a kwestia dostępności przestrzeni miejskiej i logicznego jej układu, jest istotną kwestią mającą wpływ na dobrostan mieszkańców. Olga Gitkiewicz odsłoniła nieco kulisy pracy nad swoimi książkami, z którymi wiąże się konieczność pozyskiwania informacji “w terenie” i podróżowania po Polsce, ale również umiejętność dopasowana się do oczekiwań wydawcy.

Uczestnikami tego ciekawego i przebiegającego w przyjaznej atmosferze spotkania, a zarazem jego współprowadzącymi, byli również: Prezydent miasta Żyrardowa – Lucjan Krzysztof Chrzanowski,  Dyrektor Wydziału Kultury i Promocji Urzędu Miasta – Łukasz Kasperczyk oraz Dyrektor Miejskiej i Powiatowej Biblioteki Publicznej w Żyrardowie – dr Jerzy Naziębło.

Scena, dwa fotele, na nich siedzą i rozmawiają kobiety

Sala pełna publiczności, na drugim planie scena

Publiczność siedząca na krzesłach, jedna kobieta z mikrofonem stoi i mówi

Cztery osoby stoją na scenie, dwie kobiety z których każda trzyma bukiet kwiatów, dwóch mężczyzn po bokach