Strona główna"Logo Biblioteki

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna
im. Pawła Hulki-Laskowskiego w Żyrardowie

FABRYCZNA, ul. 1 Maja 52

Placówka mieści się w zabytkowej kamienicy w ścisłym centrum Żyrardowa przy ul. 1 Maja 52 i od 1 czerwca 2019 r. przeznaczona jest dla dzieci i młodzieży.

Lokal biblioteki przeszedł kapitalny remont i został dostosowany do potrzeb młodych użytkowników, w tym dzieci niepełnosprawnych (podjazd, toaleta, szerokie przejścia) oraz maluszków w wózkach wymagających np: przewijaka i miejsca do karmienia.

Do całości multimedialnych zbiorów czytelnicy mają swobodny dostęp – wszystkie pozycje są wypożyczane do domu.

 


Zapraszamy

poniedziałek, czwartek 12:00 – 20:00

środa  12:00 – 16:00

wtorek, piątek 10:00 – 18:00

sobota 10:00 – 14:00

zamówienia/rezerwacje/prolongaty pod nr tel. 46 855 35 63

 


 

Dla wygody dzieci i rodziców pomieszczenia zostały podzielone na 2 strefy:

 

STREFA DO 10 LAT

gromadzi książki dla maluchów (do 3 lat), bogato ilustrowane książki dla młodszych dzieci, łatwe opowiadania do nauki czytania, lektury dla klas I-III, książki popularno-naukowe dla dzieci, filmy, audiobooki, komiksy, gry planszowe i układanki, czasopisma. Strefa wyposażona jest w atrakcyjne zabawki, miejsce odpoczynku dla rodzica i półki z polecanymi nowościami.

Zbiory dla dzieci do 10 lat oznaczone są kolorem żółtym.

 

 

 

STREFA 10+

to zbiory dla młodzieży od 10 do 16 lat m.in. powieści obyczajowe i przygodowe, poezja i dramat, fantastyka, lektury od klasy IV szkoły podstawowej, filmy, audiobooki, komiksy, gry, układanki, płyty CD z muzyką, czasopisma.

Pozycje dla młodzieży młodszej oznaczone są kolorem zielonym, dla młodzieży starszej kolorem czerwonym.

 

 

 

Zaciszne miejsce “Pod Żaglowcem”

sprzyja spotkaniom przy grach planszowych

lub nauce.

 

 

 

SALA AUDIOWIZUALNA

może pomieścić ok. 25 osób, służy do organizacji kameralnych spotkań, warsztatów i imprez czytelniczych dla dzieci i młodzieży. Wykorzystywana jest również do spotkań szkoleniowych dla bibliotekarzy powiatu żyrardowskiego.

W sali zgromadzono księgozbiór i pamiątki po działającej do 1983 r. bibliotece robotniczej (fabrycznej). Dla podkreślenia jej roli w życiu kulturalnym Żyrardowa obecna placówka, decyzją Rady Miasta, otrzymała nazwę własną “Biblioteka Fabryczna”.

 

 

KATALOG ON-LINE

działa całą dobę przez wszystkie dni tygodnia. Zawiera informacje o zbiorach dla dzieci i młodzieży zgromadzonych we wszystkich 5 placówkach MPBP. Katalog umożliwia dostęp do indywidualnych kont bibliotecznych, dzięki czemu można (po zalogowaniu) sprawdzić stan wypożyczeń we wszystkich filiach do których zapisany jest czytelnik, a także samodzielnie zamawiać i rezerwować zbiory oraz prolongować terminy zwrotu wypożyczonych pozycji.

Do korzystania z usług on-line potrzebny jest login i hasło, które można uzyskać podczas osobistej wizyty w Fabrycznej.

 

 

Czytaj w Żyrardowie